İlk kadın amirali Gökçen Fırat Deniz Harp Okulu öğrencileriyle TCG Nusret’te buluştu

Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen’in de katıldığı etkinlikte, Çanakkale Nara Burnu’nda bulunan Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’nda Tuğamiral Fırat, Çanakkale Deniz Müzesi Komutanı Albay Serhan Aras ve Deniz Harp Okulu’ndaki kadın üyelere çiçek takdim etti.

Daha sonra, Tuğamiral Fırat ve beraberindekiler, Çanakkale Deniz Savaşları’nda kritik bir rol oynayan “TCG Nusret” gemisinin tarihi görevini anmak için denize yelken açtılar.

“TCG Nusret”te konuşan Fırat, 109 yıl önce gerçekleşen Çanakkale Deniz Savaşı sırasında Nusret Mayın Gemisi’nin 26 mayını stratejik bir başarıyla denize bırakarak savaşın seyrini ve Türk milletinin kaderini değiştirdiğini belirtti.

Fırat, Çanakkale Deniz Savaşı’nın “Çanakkale geçilmez” sözünün denizdeki karşılığı olduğunu ifade ederek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Deniz Harp Okulu’ndaki kadın öğrencilerle bir araya gelmenin önemini vurguladı.

Türk kadınının, Deniz Kuvvetleri ve genel olarak savunma ve güvenlik alanında önemli bir rol oynadığını, Kurtuluş Savaşı’nda da bu durumun gözlemlendiğini söyledi.

Fırat, Türk kadın ve erkeklerinin tarihe olan borçları ve geleceğe bırakacakları miras nedeniyle ülkenin başarısı için birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti ve tüm kadınların Kadınlar Günü’nü kutladı

Etkinlik, Tuğamiral Fırat ve Albay Aras’ın şehitler anısına denize çelenk bırakmalarıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x