Altın fiyatları için gözler saat 21.30’a çevrildi

Altın ve döviz piyasasının beklediği gün geldi. ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıklayacak. 31 Mart yerel seçimleri öncesi vatandaşın talebi rekor seviyeye yükselirken yarın da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayı faiz kararını duyuracak.

Küresel ölçekte haftanın en önemli konu başlığı olan Fed toplantısı Türkiye saati 21.00’de sonuçlanacak. Başkan Powell ise 21.30’da kamera karşısına geçecek. Toplantıda faizlerin sabit tutulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bundan birkaç ay öncesinde ise Mart ayında ilk faiz indiriminin geleceğine dair kuvvetli bir beklenti söz konusuydu.

Ancak enflasyon başta olmak üzere makroekonomik verilerin ortaya koyduğu tablo ve Fed yetkililerinden gelen söylemler bu beklentinin ortadan kalkmasına neden oldu. Mevcut durumda ise ilk faiz indirimi beklentisi Haziran ayına ötelenmiş durumda. Fakat bir hafta önce yüzde 60’ın üzerinde seyreden indirim ihtimalinin bu seviyenin altına gerilemesi dikkat çekiyor. Dolayısıyla tahminler Haziran ayını işaret etse de bu konuda tam bir netlik olduğunu söylemek güç.

Bugünkü toplantıda Fed’in güncel projeksiyonlarını da açıklayacağını düşünürsek piyasalar faiz indiriminin zamanlamasına dair daha fazla fikir sahibi olabilir. Diğer taraftan Nisan ayında Fed toplantısı olmadığı için Mayıs ayında bir adım atılacaksa bunun sinyalinin bugün verilmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu yönde bir sinyal alınmaz ise Mayıs ayında da faizlerin sabit tutulacağı büyük ölçüde netleşmiş olacak.

Fed faiz kararı gününde ons altın fiyatı 2.158 dolar seviyesinde hareket ediyor. Uzmanlar, faiz indirim beklentilerinin ya da büyüklüğünün azalmasıyla altın fiyatlarında geri çekilme görülebileceğini dile getiriyor. “Beklentilerin değişmemesi (2024 yılı için 75 baz puan indirim) ile birlikte şahin olmayan bir Fed görmemiz halinde altın fiyatlarında yukarı seyrin devamı görülebilir” yorumunu yapıyorlar.

GRAM ALTIN FİYATI BUGÜN NE KADAR?

Yurt içinde ise bir başka gelişme Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafında. Merkez Bankası faiz kararı da Fed’in hemen ardından yarın saat 14.00’te belli olacak. Geçen ay yüzde 45 seviyesinde sabit bırakılan faizlere bu ay da dokunulması beklenmiyor. Tüm bu gelişmelerle yurt içinde 20 Mart Çarşamba gram altın fiyatı 2.449 TL’den, çeyrek altın 4.342 TL’den ve Cumhuriyet altını fiyatı da 17.975 TL’den değerleniyor.

ONS ALTIN

Ons Altın fiyatı, anlık olarak $2.156,22 ‘a karşılık gelmektedir. Ons Altın son 24 saat içerisinde %-0,06, son bir haftada %-0,83 oranında değişmiştir. Ons Altın, 20.02.2024 tarihinde $2.195,18 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ons Altın, 19.02.2024 tarihinde $2.156,22 ile son bir ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x